operációs rendszer

Bootolható pendrive készítése a Rufus 4.3 segítségével

botond küldte be 2023. 12. 04., h – 22:18 időpontban
A Rufus egy igen népszerű ingyenes és nyílt forráskódú, hordozható alkalmazás Windows operációs rendszerekhez, amely segítségével könnyedén készíthetünk bootolható USB pendrive-okat. Aktív fejlesztésének köszönhetően rendszeresen kerülnek ki újabb kiadásai, amik sok újdonságot tartalmaznak. Ebben a leírásban kipróbáljuk a Rufus 4.3-as verzióját, és elkészítünk vele egy Debian 12 telepítő pendrive-ot.

Dual boot: Windows 11 és Ubuntu 21.10 (Impish Indri) operációs rendszerek telepítése UEFI módban egy merevlemez két partíciójára (2. oldal)

botond küldte be 2022. 03. 19., szo – 00:31 időpontban
Ebben a dual boot leírásban először egy Windows 11 operációs rendszert telepítünk, azután pedig egy Ubuntu 21.10 (Impish Indri) példányt. A telepítés egy 64-bites UEFI alapú gépen történik, ahol egyetlen GPT partíciós sémával kialakított merevlemez két partíciójára kerülnek fel a szintén 64-bites rendszerek. Ezen az oldalon feltelepítjük a merevlemez maradék helyére az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) Linux operációs rendszert, majd ellenőrizzük a tárhely állapotát.

Dual boot: Windows 11 és Ubuntu 21.10 (Impish Indri) operációs rendszerek telepítése UEFI módban egy merevlemez két partíciójára

botond küldte be 2022. 03. 19., szo – 00:30 időpontban
Ebben a dual boot leírásban először egy Windows 11 operációs rendszert telepítünk, azután pedig egy Ubuntu 21.10 (Impish Indri) Linux példányt. A telepítés egy 64-bites UEFI alapú gépen történik, ahol egyetlen GPT partíciós sémával kialakított merevlemez két partíciójára kerülnek fel a szintén 64-bites rendszerek. Ezen az oldalon megvizsgáljuk az előfeltételeket, majd feltelepítjük a Windows 11 operációs rendszert.

A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag ingyenes letöltése és telepítése

botond küldte be 2021. 01. 27., sze – 18:20 időpontban
A napokban hallottam a rádióban, aztán a Magyar Nemzet oldalán is rábukkantam a hírre, amelyben arról írtak hogy egy hazai cég összeállított és ingyenesen elérhetővé tett egy szoftvercsomagot, ami tartalmaz egy nyílt forráskódú operációs rendszert, valamint szintén ingyenes elemekből álló szoftverösszeállítást, ami többek között tartalmaz webböngészőt, szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt, levelezőt, média lejátszót, és még sok egyebet. A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag előnyeként említik az egyszerű telepítést, a könnyen kezelhető felhasználói programokat, a nagyfokú testre szabhatóságot, valamint hogy a nyílt forráskódú, ingyenes összetevők jóvoltából bárkinek ingyenes alternatívát kínál a drága operációs rendszerekkel és felhasználói programokkal szemben. A testre szabott felhasználói profilok segítségével a rendszer az egyes célcsoportok felhasználói igényeihez alkalmazkodik (gyerekek, családok, idősek).

Dual boot: Windows 7 és Debian 10 (Buster) operációs rendszerek telepítése BIOS módban egy merevlemezre (2. oldal)

botond küldte be 2020. 03. 07., szo – 17:22 időpontban
Ebben a dual-boot leírásban először egy Windows 7 operációs rendszert telepítünk, azután pedig egy Debian 10 (Buster) példányt. A telepítés egy 64-bites BIOS alapú gépen történik, ahol egyetlen MBR partíciós sémával kialakított merevlemez két partíciójára kerülnek fel a szintén 64-bites rendszerek. Ezen az oldalon feltelepítjük a Debian 10 (Buster) operációs rendszert.

Dual boot: Windows 7 és Debian 10 (Buster) operációs rendszerek telepítése BIOS módban egy merevlemezre

botond küldte be 2020. 03. 07., szo – 17:20 időpontban
Ebben a dual-boot leírásban először egy Windows 7 operációs rendszert telepítünk, azután pedig egy Debian 10 (Buster) példányt. A telepítés egy 64-bites BIOS alapú gépen történik, ahol egyetlen MBR partíciós sémával kialakított merevlemez két partíciójára kerülnek fel a szintén 64-bites rendszerek. Ezen az oldalon feltelepítjük a Windows 7 operációs rendszert.

Bootolható pendrive készítése a balena Etcher 1.5 segítségével

botond küldte be 2019. 12. 20., p – 14:50 időpontban
A balena Etcher egy nyílt forráskódú, ingyenes program, melynek segítségével kényelmesen készíthetünk bootolható pendrive-okat számítógépekhez, illetve indító SD kártyákat például a Raspberry-k számára. Ebben a leírásban kipróbáljuk ezt a hatékony segédeszközt, ami Linux és Windows platformokra egyaránt kínál lehetőséget indító pendrive-ok készítésére.

A Debian 10 (Buster) operációs rendszer újdonságai, változásai

botond küldte be 2019. 10. 21., h – 12:30 időpontban
A Debian 10 (Buster) 2019. július 6-án került kiadásra, mely elődjéhez képest ismét sok újdonságot tartogat számunkra. Ebben a cikkben összefoglalom a Debian 10 (Buster) Linux operációs rendszer újdonságait, változtatásait az elődjéhez képest.