VirtualBox

VirtualBox

botond küldte be 2024. 02. 12., h – 04:01 időpontban
Az Oracle VirtualBox (korábban Sun VirtualBox) egy ingyenes és nyílt forráskódú virtualizációs szoftver, melyet az Oracle Corporation fejleszt és tart karban. Ezt a szoftvert arra tervezték, hogy lehetővé tegye egy vagy több operációs rendszer futtatását egyetlen fizikai gépen belül, izolált virtuális gépek formájában. A VirtualBox széles körben elterjedt eszköz a rendszergazdák, fejlesztők és oktatási intézmények körében, mivel egy egyszerű, mégis erőteljes megoldást kínál különböző operációs rendszerek egyszerre történő tesztelésére és futtatására anélkül, hogy az alapul szolgáló fizikai hardvert meg kellene változtatni.

Hogyan telepítsük a VirtualBox-ban futó Debian 11 (Bullseye) rendszerre a vendég integrációs szolgáltatásokat (Guest additions)

botond küldte be 2022. 04. 21., cs – 17:20 időpontban
Ha VirtualBox-ban futtatunk operációs rendszereket, akkor célszerű feltelepíteni a vendég rendszerre az integrációs szolgáltatásokat (Guest Additions), ami nagyobb fokú kompatibilitást biztosít a virtuális hardverekhez, ezáltal a vendég rendszer jobban ki fogja tudni használni a rendelkezésre álló hardveres erőforrásokat. Ebben a leírásban egy 6.1-es VirtualBox-ban futó Debian 11 (Bullseye) KDE asztalkörnyezettel rendelkező rendszerre fogjuk feltenni a Guest Additions csomagot.

Hogyan orvosoljuk az "Ez a számítógép nem alkalmas a Windows 11 futtatására" hibát a Windows 11 VirtualBox gépre történő telepítése során

botond küldte be 2022. 03. 24., cs – 21:02 időpontban
A VirtualBox virtuális gépeken sokféle operációs rendszert telepíthetünk, köztük a Windows valamennyi verzióját. Azonban a Windows 11 esetén még akadnak problémák. A Virtualbox jelenlegi (6.1) verziója elméletileg támogatja a Windows 11 rendszert is, azonban adódnak problémák a telepítés során. Ebben a hibaelhárítóban oldjuk meg ezt a kérdést, hogy gond nélkül telepíthessük a Windows jelenlegi legújabb kiadását, a 11-et is.

Hogyan állítsuk be a VirtualBox-ot a grafikus rendszerek számára

botond küldte be 2022. 03. 11., p – 13:21 időpontban
A virtualizációnak köszönhetően lehetőségünk van számítógépünk meglévő operációs rendszerén belül egy másik operációs rendszer futtatására. Ezt használhatjuk többféle célra is, jelen esetben bemutatáshoz használom az ingyenes VirtualBox virtualizációs programot, amelybe telepítem a leírások tárgyát képező vendég operációs rendszereket. Ebben a leírásban Linux gazda gépen futtatott VirtualBox-ban hozok létre grafikus asztalkörnyezettel működő Linux vagy Windows operációs rendszerek számára vendég gépet, amik nagyobb hardveres erőforrásokat - és emiatt helyenként eltérő beállításokat is - igényelnek, mint a korábbi Linux alaprendszerekhez készített változat.

Mit tegyünk, ha a VirtualBox virtuális gépünk nem indítja el a telepítő ISO képfájlokat EFI módban

botond küldte be 2021. 10. 24., v – 18:40 időpontban
Ha gyakran használunk virtuális gépeket a VirtualBox segítségével, akkor kényelmesebb és időtakarékosabb megoldás ha nem hozunk létre és állítgatunk be minden telepítésnél egy újabb virtuális gépet, hanem a meglévőket használjuk. Bizonyos esetekben ezzel adódhatnak problémák, például amikor EFI módban próbáljuk elindítani a telepítőnket, de az nem akar elindulni. Ebben a rövid kis hibaelhárítóban megnézzük hogyan indíthatjuk el az ISO telepítőket EFI módú virtuális gépeken.

Tökéletes szerver letöltése: Debian 10 (Buster) v1.1

botond küldte be 2021. 03. 06., szo – 18:46 időpontban
A letöltési oldal tartalmazza a Debian 10 (Buster) Tökéletes szerver újabb verziójának (1.1) tartalmi összefoglalóját, képernyőképeit és a VirtualBox képfájljának letöltését.

Tökéletes szerver letöltése: Debian 9 (Stretch) v1.1

botond küldte be 2020. 12. 26., szo – 15:27 időpontban
A letöltési oldal tartalmazza a Debian 9 (Stretch) Tökéletes szerver újabb verziójának (1.1) tartalmi összefoglalóját és a VirtualBox képfájljának letöltését.

Hogyan zsugoríthatjuk össze VirtualBox virtuális gépeink képfájljait Linux és Windows rendszereken

botond küldte be 2020. 12. 02., sze – 20:25 időpontban
A VirtualBox segítségével virtuális gépeket futtathatunk számítógépünkön, amik osztoznak a számítógép hardveres erőforrásain a gazda operációs rendszerrel. A VirtualBox lehetőséget biztosít a dinamikusan növekvő tárolók használatához is, amelyek segítségével olyan meghajtókat hozhatunk létre, amik belül (virtuálisan) ugyanúgy fix méretűek, de maguk a fizikai képfájlok létrehozásukkor csak néhány megabyte méretűek, és a használat során növekednek a rákerülő adatmennyiség függvényében. Ez visszafelé sajnos nem igaz, tehát ha például letörlünk valamit a virtuális gépről, akkor a virtuális tárolóeszköz fizikai képfájljának mérete sajnos nem csökken. Ebben a leírásban megnézzük, hogy kézi módszerrel hogyan zsugoríthatjuk össze VirtualBox virtuális gépeink dinamikusan növekvő képfájljait a ténylegesen használt méretére Linux és Windows rendszereken.