boot

Bootolható pendrive készítése a Rufus 4.3 segítségével

botond küldte be 2023. 12. 04., h – 22:18 időpontban
A Rufus egy igen népszerű ingyenes és nyílt forráskódú, hordozható alkalmazás Windows operációs rendszerekhez, amely segítségével könnyedén készíthetünk bootolható USB pendrive-okat. Aktív fejlesztésének köszönhetően rendszeresen kerülnek ki újabb kiadásai, amik sok újdonságot tartalmaznak. Ebben a leírásban kipróbáljuk a Rufus 4.3-as verzióját, és elkészítünk vele egy Debian 12 telepítő pendrive-ot.

Hogyan jeleníthetjük meg, vagy rejthetjük el a GRUB boot menüt az Ubuntu rendszerek indulása során?

botond küldte be 2022. 05. 23., h – 13:05 időpontban
A GRUB egy rendszerbetöltő program, amely a számítógép indításakor elindítja a kiválasztott operációs rendszert. Az Ubuntu Linux rendszerek esetén alapértelmezetten csak akkor jelenik meg a GRUB menüje, ha több operációs rendszer is telepítve van a számítógépre, lehetőséget biztosítva a felhasználónak, hogy kiválaszthassa az indítani kívánt rendszert. Időnként azonban előfordulhat, hogy egy Ubuntu példány esetén is szükségünk van a GRUB menü megjelenítésére. Ebben a rövid leírásban megnézzük, hogyan csalogathatjuk elő a GRUB menüjét Egyetlen Ubuntu rendszer esetén.

Mit tegyünk, ha a VirtualBox virtuális gépünk nem indítja el a telepítő ISO képfájlokat EFI módban

botond küldte be 2021. 10. 24., v – 18:40 időpontban
Ha gyakran használunk virtuális gépeket a VirtualBox segítségével, akkor kényelmesebb és időtakarékosabb megoldás ha nem hozunk létre és állítgatunk be minden telepítésnél egy újabb virtuális gépet, hanem a meglévőket használjuk. Bizonyos esetekben ezzel adódhatnak problémák, például amikor EFI módban próbáljuk elindítani a telepítőnket, de az nem akar elindulni. Ebben a rövid kis hibaelhárítóban megnézzük hogyan indíthatjuk el az ISO telepítőket EFI módú virtuális gépeken.

Rendszerhelyreállító (recovery) pendrive készítése a GParted Live program segítségével

botond küldte be 2020. 01. 22., sze – 15:40 időpontban
A rendszerhelyreállító (recovery) pendrive egy olyan bootolható eszköz, amely segítségével megmenthetünk sérült fájlrendszereket, vagy karbantartást végezhetünk azokon, amikor az operációs rendszer a sérülés következtében nem képes elindulni, vagy akár csak egy szétesett GRUB-ot is helyreállíthatunk, ha az nem működik megfelelően. Ebben a leírásban elkészítünk és kipróbálunk egy recovery pendrive-ot, ami nem árt ha mindig ott lapul a zsebünkben, ha bármi gond adódna a későbbiekben a számítógépünkkel.

Bootolható pendrive készítése a balena Etcher 1.5 segítségével

botond küldte be 2019. 12. 20., p – 14:50 időpontban
A balena Etcher egy nyílt forráskódú, ingyenes program, melynek segítségével kényelmesen készíthetünk bootolható pendrive-okat számítógépekhez, illetve indító SD kártyákat például a Raspberry-k számára. Ebben a leírásban kipróbáljuk ezt a hatékony segédeszközt, ami Linux és Windows platformokra egyaránt kínál lehetőséget indító pendrive-ok készítésére.

Bootolható pendrive készítése Debian rendszeren

botond küldte be 2018. 11. 06., k – 02:45 időpontban
Ebben a leírásban Debian rendszeren készítünk el bootolható pendrive-ot kétféle módszerrel is: Az unetbootin programmal azután pedig a dd parancs segítségével.