Ubuntu

Hogyan telepíthetjük a PHP 8.2 változatát Debian vagy Ubuntu szerverre és állíthatjuk be az ISPConfig kezelőpanelben választható PHP verzióként

botond küldte be 2023. 11. 14., k – 03:01 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a PHP 8.2 változatát egy Debian rendszerre, beállítjuk az alapértelmezett PHP verziókat, beállítjuk az ISPConfig kezelőpanelben választható PHP verzióként, beállítjuk a szükséges tárhelyeken és végül ellenőrizzük egy Drupal és egy WordPress oldalon a PHP működését.

Hogyan jeleníthetjük meg, vagy rejthetjük el a GRUB boot menüt az Ubuntu rendszerek indulása során?

botond küldte be 2022. 05. 23., h – 13:05 időpontban
A GRUB egy rendszerbetöltő program, amely a számítógép indításakor elindítja a kiválasztott operációs rendszert. Az Ubuntu Linux rendszerek esetén alapértelmezetten csak akkor jelenik meg a GRUB menüje, ha több operációs rendszer is telepítve van a számítógépre, lehetőséget biztosítva a felhasználónak, hogy kiválaszthassa az indítani kívánt rendszert. Időnként azonban előfordulhat, hogy egy Ubuntu példány esetén is szükségünk van a GRUB menü megjelenítésére. Ebben a rövid leírásban megnézzük, hogyan csalogathatjuk elő a GRUB menüjét Egyetlen Ubuntu rendszer esetén.

Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) UEFI módú telepítése

botond küldte be 2022. 05. 21., szo – 10:35 időpontban
Az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) 2022. április 21-én került hivatalosan kiadásra, amely az LTS (Long Term Support) révén még 5 éven át kap szoftvertámogatást, azaz 2027. áprilisáig nem kell aggódnunk a frissítések érkezése miatt. Az operációs rendszer a GNOME 42.0 asztalkörnyezetet foglalja magában. Ebben a leírásban feltelepítjük egy 64-bites, UEFI-vel működő gépre, ahol egy GPT partíciós sémával kialakított merevlemez kerül felhasználásra erre a célra.

Dual boot: Windows 11 és Ubuntu 21.10 (Impish Indri) operációs rendszerek telepítése UEFI módban egy merevlemez két partíciójára (2. oldal)

botond küldte be 2022. 03. 19., szo – 00:31 időpontban
Ebben a dual boot leírásban először egy Windows 11 operációs rendszert telepítünk, azután pedig egy Ubuntu 21.10 (Impish Indri) példányt. A telepítés egy 64-bites UEFI alapú gépen történik, ahol egyetlen GPT partíciós sémával kialakított merevlemez két partíciójára kerülnek fel a szintén 64-bites rendszerek. Ezen az oldalon feltelepítjük a merevlemez maradék helyére az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) Linux operációs rendszert, majd ellenőrizzük a tárhely állapotát.

Hogyan telepíthetjük fel a PHP 8-at Debian vagy Ubuntu rendszerű szerverünkre

botond küldte be 2021. 02. 06., szo – 15:49 időpontban
A PHP az egyik legelterjedtebb szerver oldali szkriptnyelv amivel dinamikus weblapokat építhetünk, így webszerverünk elengedhetetlen kelléke. 2020. november 26-án került kiadásra ennek legfrissebb főverziója a PHP 8. Ebben a leírásban megnézzük, hogyan telepíthetjük fel a PHP 8-at egy Ubuntu 20.04 (Focal Fossa) LAMP szerverre, és egy Debian 10 (Stretch)  tökéletes szerverre, valamint hogyan állíthatjuk be működésre készre mindkét rendszer Apache környezetében.

Hogyan zsugoríthatjuk össze VirtualBox virtuális gépeink képfájljait Linux és Windows rendszereken

botond küldte be 2020. 12. 02., sze – 20:25 időpontban
A VirtualBox segítségével virtuális gépeket futtathatunk számítógépünkön, amik osztoznak a számítógép hardveres erőforrásain a gazda operációs rendszerrel. A VirtualBox lehetőséget biztosít a dinamikusan növekvő tárolók használatához is, amelyek segítségével olyan meghajtókat hozhatunk létre, amik belül (virtuálisan) ugyanúgy fix méretűek, de maguk a fizikai képfájlok létrehozásukkor csak néhány megabyte méretűek, és a használat során növekednek a rákerülő adatmennyiség függvényében. Ez visszafelé sajnos nem igaz, tehát ha például letörlünk valamit a virtuális gépről, akkor a virtuális tárolóeszköz fizikai képfájljának mérete sajnos nem csökken. Ebben a leírásban megnézzük, hogy kézi módszerrel hogyan zsugoríthatjuk össze VirtualBox virtuális gépeink dinamikusan növekvő képfájljait a ténylegesen használt méretére Linux és Windows rendszereken.

Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) LAMP szerver v1.0 telepítése

botond küldte be 2020. 10. 21., sze – 18:33 időpontban
A LAMP rendszerek segítségével futtathatunk dinamikus weboldalakat szerverünkön, vagy akár otthoni gépünkön is. Korábban már készítettem LAMP szervereket Debian 8 (Jessie), Debian 9 (Stretch) és Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) rendszerekre is, ebben a leírásban pedig az Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) Linux disztribúciójára fogjuk feltelepíteni a LAMP szerver részeit.

Hogyan állítsuk vissza elfelejtett root jelszavunkat Linux rendszerünkön

botond küldte be 2020. 10. 08., cs – 13:10 időpontban
A root felhasználóval nem szokás belépni a rendszerbe, így sokáig nem is használjuk annak jelszavát. Előfordulhat hogy elfelejtjük, és a sudo parancs sem áll rendelkezésünkre. Ha ilyen fordulna elő, erre az esetre nézünk meg kétféle megoldást is, amikkel visszaállíthatjuk elfelejtett root jelszavunkat Debian és Ububtu rendszereken.